Джакузи - какво представлява и ползи
Хидромасажната вана, популярна под името „Джакузи", дължи съществуването си на италианците братя Джакузи.Конструктивно хидромасажната вана представлява съд с вода, с форма подходяща за отпускане на човешкото тяло, в която посредством една или повече помпи през специално оформени отвори (дюзи) се нагнетяват (в определено съотношение) вода и въздух. Ефективността на масажа в такава вана зависи от много фактори: брой, вид, размер и разположение на дюзите; възможност за промяна на посоката и контрол на силата на водните струи и на съотношението вода-въздух; възможност за избор кои групи дюзи да работят едновременно в даден момент. Самите дюзи са най-разнообразни по конструкция и функции. Могат да бъдат само за въздух, за вода или комбинирани; регулируеми и нерегулируеми; въртящи (единични, двойни) и т.н.
Видове джакузита и хидромасажни вани
- Едноместни хидромасажни вани - макар че повечето хора си представят многоместните му варианти, джакузито може да е и едноместно такова. Такива са едноместните хидромасажни вани, които по размер са като стандарните вани за баня, но имат монтирани въздушни дюзи, благодарение на които се постига желаният ефект. Те са едни от най-предпочитаните опции за дома и са подходящи за семейства с ограничен бюджет. Има и по-големи варианти, в които двама души могат едновременно да се насладят на хидромасаж.
- Надуваеми - също като надуваемите басейни за двора и градината, това е една от най-бюджетната опции за феновете на джакузито и хидромасажите. Те обикновено са подходящи за 2 до 4 души и са на цени между 800 и 3000 лева. Най-често надуваемите вани имат филтрираща система с картушен филтър, който трябва да се чисти ежедневно (на няколко дена ако джакузито се ползва по-рядко) и да се сменя.
- За вграждане - джакузитата за вграждане са едни от предпочитаните опции както за СПА центрове, така и за частни клиенти. Тъй като те се вкопават в предварително подготвено бетонно легло, тяхната издръжливост е голяма и при правилна експлоатация могат да се ползват дълги години. Друг плюс на вградените джакузита е, че те могат да се добавят към вече изграден басейн. За целта обаче трябва да се види дали конструкцията на басейна го позволява.
- Портативни - фактът, че могат сравнително лесно да се преместят от едно място на друго прави портативните джакузита едни от най-предпочитаните. На пазара се срещат най-различни видове, които се различават по броя седящи/лежащи места, броя въздушни дюзи и екстрите, най-популярните от които са: апаратура за дезинфекция на водата, възможност за ароматерапия, подводно осветление, подглавници, LCD дисплей. Главното им предимство е, че те са идеален избор за желаещите да имат външно джакузи в двора или градината - бивайки портативни, могат сравнително лесно да бъдат преместени при нужда.
- За плуване - това са джакузита от най-висок клас и най-често се състоят от две части - хидромасажна вана за няколко души и част която наподобява басейн и има възможност да се пусне насрещно течение. За нуждите на такова джакузи се използва мощна помпа, която да създава имитация на вълни. Цената на такова джакузи може да достигне и до 80-100 хиляди лева в зависимост от неговите размери и екстри. Тяхната цена ги прави предпочитани за СПА центрове или спортни такива. Джакузитата за плуване могат да помогнат на хора с редица двигателни проблеми, но е важно те да се консултират с физиотерапевт преди да започнат да употребяват такъв уред.
Къде да поставим джакузито
- Голяма баня - ако сте решили да закупите хидромасажна вана за до двама души, то тя би могла да се събере и в банята. Тъй като е мокро помещение и е вече оборудвано подходящо, банята е сравнително чест избор за поставяне на домашно джакузи. Тераса - въпреки че звучи нетрадиционно, терасите стават все по-привлекателна опция за любителите на джакузито. Това е особено валидно за големи тераси, които са на последния етаж на сграда или за такива на къщи. Ако сте решили да закупите джакузи за вашата тераса е важно да вземете предвид електрическите параметри - едно джакузи е голям консуматор на енергия и често е нужно електрическото захранването да е добре предвидено.
- Двор/градина - много хора мечтаят да имат собствено джакузи в двора или градината. В днешно време, цените на хидромасажните вани са далеч по-достъпни отколкото преди, когато СПА индустрията тепърва навлизаше в България. Това е и причината все повече къщи за гости и домове да монтират вградени или портативни джакузита в своите дворове. Те са сред най-предпочитаните опции за релакс както през лятото, така и през зимата.
- В близост до басейн - най-често в СПА центровете има обособени водни зони, в които се намират джакузита, вътрешни и външни басейни. Джакузито е особено подходящо след интензивна тренировка и подпомага възстановяването на мускулите, включително след плуване.
Ползи от хидромасажа
Хидромасажът на джакузито повлиява особено благоприятно заболявания и травми на опорно-двигателния апарат. Облекчава болките, свързани с тях, както и тези вследствие на прекомерно натоварнане, и ускорява възстановяването. Успокоява и има общо благотворно въздействие върху нервната система. Има добър ефект при състояния на стрес, хронична умора, безсъние. Като следствие от това, хидромасажът допринася и за нормализиране на обмяната на веществата и на работата на имунната система.
- Мускулно възстановяване - въпреки че има много ползи, най-популярната причина за ползване на джакузи е, че хидромасажът подобрява мускулното възстановяване. Това го прави предпочитано сред много спортисти. Причината за това е подобреното кръвообращение - то подпомага достигането на повече кислород и вещества до увредените мускулни влакна и съдейства за изчистването на натрупаната млечна киселина.
- Подобрено кръвообращение и кръвно налягане - топлината и хидромасажното действие на джакузито разширяват кръвоносните съдове. Това води до понижаване на кръвното налягане, по-добро оросяване на крайниците, подобрено кръвообращение и обмен на веществата.
- Спокойствие в компанията на любими хора - социалният елемент определено е сред основните причини хората да се наслаждават на хидромасаж в джакузи на двора. Все пак, лежерното стоене в джакузито с напитка в ръка и приятна компания е представата на много хора за отпускащ уикенд.
Без значение дали притежавате джакузи в двора или планувате да закупите хидромасажна вана за банята, важно е да се има предвид, че за пълноценна употреба са нужни допълнителни аксесоари. Най-популярните сред тях са: - Аромати и ексфолианти - на пазара се продават най-различни такива. Те помагат за пълноценна хидратация на кожата и правят удоволствието от ваната по-голямо. - Стъпала, масички, възглавници - тяхната роля е да улеснят достъпа до вашето джакузи и да направят преживяването по-хубаво. Много собственици предпочитат да използват своето джакузи с коктейл в ръка, а именно тук идва ролята на масичките за джакузи. - Покривало - един от важните аксесоари, за да може вашето джакузи да ви служи дълги години. Покривалото е особено важно за джакузита в градината или на друго открито пространство. То предпазва от метеорологичните условия, от мухъл и от твърди предмети (например клонки) - всяко от които може да увреди вашето джакузи.
Противопоказания при използване на джакузи
- Бременност - все още няма достатъчно проучвания относно влиянието на джакузито при бременност. Това е и причината на бъдещите майки да се препоръчва да не използват хидромасажни вани. Въпреки че процедурата е много по-лека от сауна или парна баня, тя все пак води до повишаване на телесната температура, което е извън естественото състояние на организма.
- Открити рани или активни възпалителни процеси - повишената температура може да подпомогне развитието на бактерии при хора с открити рани по кожата или с други възпалителни процеси. Нещо повече, водата може да стане преносител на въпросните микроорганизми и да доведе до разпространение сред другите ползватели на джакузито.
- Всички остри заболявания (предимно инфекциозни и сърдечно-съдови) - въпреки че хидромасажът в комбинация с повишената температура на водата оказва ползотворно влияние на кръвоносната система, намалява кръвното налягане и подобрява оросяването, това не винаги е добре за хора със сърдечно-съдови проблеми.
История и развитие на джакузито
Хидромасажната вана „джакузи" е символ на висок стандарт и луксозен начин на живот в съвременното общество, но не всички знаят как точно се е зародила идеята за създаването му. Хората, дали на света това луксозно удоволствие, са италианците братя Джакузи, емигрирали в САЩ в началото на ХХ век. Изобретателни и предприемчиви, те основават успешен бизнес в областта на самолетостроенето. Впоследствие се ориентират към производството на помпи за селското стопанство.
Причината да се заемат с разработката на помпа за хидромасаж не била обаче търсенето на нови клиенти. Един от братята, Кандидо Джакузи, виждал как процедурите с вода и масаж помагали на болния му от артрит син. Ежедневните посещения в болницата обаче не били възможни, затова Кандидо решил да създаде устройство с подобно действие, което да може да се ползва у дома. Усилията му се увенчали с успех: била конструирана мобилна потопяема помпа, способна да създава водна струя с масажно действие. Ползата от новия продукт била призната от медицинската общност и чрез умела реклама популярността и търсенето му бързо се увеличили.
С времето джакузито се е развило от проста подводна помпа, поставена във вана, до много комплексни и богати на функции хидромасажни вани във всякакви размери и форми. Съвременните джакузита са оборудвани с всевъзможни екстри, които биха задоволили и най-капризните потребители. От вградено ефектно LED осветление до панели с LCD телевизор, стереоуредба и шампаниера, дори компютърни модули.

Джакузитата могат да се използват както в закрити, така и в открити пространства, всичко зависи от желанието на човека, който иска да използва такова съоръжение. Могат да се използват в клиники, балнеологични центрове, СПА и фитнес клубове, салони за красота, на борда на круизни кораби, хотели, в комплекси, които разполагат с минерални извори и др. Успешно се използват както с медицинска цел, съчетани с други уреди и процедури, така и с цел да доставят удоволствие при всекидневна употреба в домашни условия. Не се изисква специално обучение или подготовка за работа с такава вана, лесното ѝ управление и настройване позволява ползването ѝ от почти всеки човек.
В интерес на истината, в днешно време основната функция на джакузито (да помага при болки и травми в мускулите и ставите) бива пренебрегвана. Основното му приложение е свързано с демонстриране на висок статус в обществото.
Накрая един съвет: по-добре гледайте телевизия на дивана в хола, тъй като прекалено дългият престой в джакузито може да доведе до болки в цялото тяло. Като всяка терапия, и хидромасажът посредством джакузи трябва да е с мярка, за да му се насладим изцяло.